Розділ І. Зовнішнє незалежне оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника як складова процедури сертифікації вчителя.

Сертифікація педагогічних працівників – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.

Сертифікація педагогічного працівника відбувається виключно на добровільних засадах.

У 2023 році проведено незалежне тестування професійних компетентностей педагогічних працівників, зокрема вчителів початкової школи, у вересні відбудеться пілотний етап сертифікації для вчителів математики й української мови та літератури базової школи, процедури яких відбуваються з урахуванням відповідного нормативно-правового забезпечення.

Закони України

  1. Закон Українивід 05.09.2017 №2145-VIIІ «Про освіту».
  2. Закон України від 16.01.2020 №463-ІХ «Про повну загальну середню освіту» (зі змінами).

Постанови Кабінету Міністрів України

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1190 «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників» (Положення про сертифікацію).

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» (із єдиного веб-порталу органів виконавчої влади України «Урядовий портал» та ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ.

3. Постанова КМУ від 24 грудня 2019 року № 1094 «Про внесення змін до Положення про сертифікацію педагогічних працівників».

4. Постанова КМУ від 19.02.2020 №113 «Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації».

5.  Постанова КМУ від 28.02.2023 №170 «Про внесення змін до Положення про сертифікацію педагогічних працівників»;

Концепція

1. Концепція реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року;

Накази, листи Міністерства освіти і науки України

  1. Наказ Міністерства освіти і науки України від 16.01.2023 №35 «Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2023 році».
  2. Наказ Міністерства освіти і науки України від 10.02.2023 №136 «Про організацію незалежного тестування професійних компетентностей учасників сертифікації педагогічних працівників у 2023 році».
  3. Наказ Міністерства освіти і науки України від 27.02.2023 №208 «Про затвердження програм незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів української мови і літератури та математики закладів загальної середньої освіти».
  4. Наказ Міністерства освіти і науки України від 05.04.2022 №294 «Про затвердження програми незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів початкових класів закладів загальної середньої освіти».
  5. Наказ Мінекономіки від 23.12.2020 №2736 «Про затвердження професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)»

Накази, листи Українського центру оцінювання якості освіти

1.      Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 21.03.2023 № 32 «Про затвердження Загальних характеристик тестів незалежного тестування фахових знань і вмінь учителів української мови та літератури й учителів математики, які виявили бажання взяти участь у сертифікації педагогічних працівників у 2023 році»

2.      Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 21.03.2023 № 31 «Про затвердження Схем нарахування балів за виконання завдань тестів незалежного тестування фахових знань і вмінь учителів української мови та літератури й учителів математики, які виявили бажання взяти участь у сертифікації педагогічних працівників у 2023 році»

3.      Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 27.01.2023 № 9 «Про затвердження графіка проведення у 2023 році незалежного тестування фахових знань та вмінь учасників сертифікації»

4.      Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 27.01.2023 № 8 «Про затвердження Правил проходження у 2023 році незалежного тестування фахових знань та вмінь учасників сертифікації»

5.      Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 23.01.2023 № 6 «Про затвердження Загальної характеристики тесту незалежного тестування фахових знань та умінь учителів початкових класів, які виявили бажання взяти участь у сертифікації педагогічних працівників у 2023 році»

6.      Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 20.01.2023 № 5 «Про затвердження Схеми нарахування балів за виконання завдань тесту незалежного тестування фахових знань та умінь учителів початкових класів, які виявили бажання взяти участь у сертифікації педагогічних працівників у 2023 році».

Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання й новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

Сертифікація відбувається виключно на добровільних засадах та передбачає  три види оцінювання:

  • оцінювання фахових знань та умінь учасників сертифікації шляхом їхнезалежного тестування(проводиться Українським центром оцінювання якості освіти (УЦОЯО) та регіональними центрами);
  • самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності (проводиться Державною службою якості освіти (ДСЯО) та її територіальними органами);
  • експертне оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду їх роботи (проводиться Державною службою якості освіти (ДСЯО) та її територіальними органами).

Оскільки сертифікація добровільна, педагогічний працівник може відмовитися від участі в ній на будь-якому етапі.

  1. Тестування професійних компетентностей педагогічних працівників початкової школи.

PR-кампанія

Працівниками кабінету ЗНО та моніторингу якості освіти із метою організованого проведення PR-кампанії на сайті Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти https://roippo.org.ua/ua/, зокрема в розділі «Новини» було розміщено інформаційні повідомлення щодо особливостей проведення незалежного тестування професійних компетентностей вчителів початкової школи у 2023 році.

Активну кампанію щодо інформаційно-роз'яснювальної роботи було проведено через сторінки у мережі Facebook та групах Telegram.

Реєстрація учасників

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.01.2023 № 35 у 2023 році було визначено граничну кількість вчителів початкових класів, які могли бути зареєстровані у 2023 році для проходження сертифікації (не більше 1500), зокрема для Рівненської області така квота склала 63 особи.

Реєстрація для участі у сертифікації вчителів початкових класів у 2023 році тривала із 30 січня по 13 лютого включно.

Для завершення процесу реєстрації учасники сертифікації  формували комплект документів та надсилали його не пізніше 13 лютого на адресу, вказану в реєстраційному повідомленні.

Також за допомогою спеціального сервісу учасники могли перевірити, на якому етапі опрацювання перебувають реєстраційні документи.

Повідомлення про результати реєстрації вчителі отримували поштою на зазначену в заяві адресу. Усі зареєстровані освітяни отримали доступ до кабінету учасника сертифікації на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Підготовка пунктів тестування, набір та навчання персоналу

Працівниками кабінету ЗНО та моніторингу якості освіти організовано підготовку пропозицій щодо пунктів тестування на базі закладів освіти міста Рівне, проведено набір персоналу для роботи в пунктах.

         Ураховуючи вимоги, спричинені запровадженням військового стану в Україні, навчання персоналу пункту тестування відбувалось 07 березня 2023 року в режимі онлайн. Підготовка персоналу пунктів проведення незалежного тестування педагогічних працівників здійснювалась фахівцями Львівського РЦОЯО.

Проведення незалежного тестування для вчителів початкової школи

У суботу, 11.03.2023, відбувся перший етап сертифікації педагогічних працівників початкової школи – незалежне тестування професійних компетентностей педагогічних працівників.

         У Рівненській області працював 1 пункт тестування, роботу якого забезпечували 16 осіб.

На Рівненщині виявили бажання брати участь у процедурах сертифікації 66 педагогів, усі учасники з’явились до пункту проведення тестування: 64 особи писали в Рівненській області, 2 – у пункті тестування в місті Луцьк.

Не було учасників, яких би не допустили до пункту проведення незалежного тестування, у зв'язку з тим, що вони прийшли без документів, що посвідчують особу (паспорт, ІD-картка).

      У пункті проведення незалежного тестування не були присутні медичні працівники, оскільки це не передбачено Регламентом. Учасники незалежного тестування не потребували медичної допомоги. Під час проведення температурного скринінгу не було виявлено учасників із підвищеною температурою або ознаками гострого респіраторного захворювання. 

Усі процедури проведено відповідно до вимог Українського центру оцінювання якості освіти, порушень ні з боку учасників, ні персоналу не допускалось. Апеляційних заяв учасники не подавали.

За ходом проведення незалежного тестування здійснювався контроль: у пункті працював представник Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.

Контейнер з матеріалами незалежного тестування вчителів після завершення роботи надіслано на лінію обробки; робочі матеріали пункту скеровано до Львівського РЦОЯО.

Порушень процедури не було допущено ні учасниками, ні персоналом.

Результати учасників

Відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників результати незалежного тестування оприлюднено шляхом їх розміщення в кабінетах учасників сертифікації не пізніше ніж через 18 календарних днів після його проведення.

За підсумками незалежного тестування були сформовані відомості результатів незалежного тестування, що затверджуються директором Українського центру оцінювання якості освіти шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису з дотриманням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».

У разі виникнення сумніву щодо правильності встановлення результату незалежного тестування, незгоди з рішенням щодо анулювання результату учасник сертифікації міг протягом трьох календарних днів після оприлюднення результатів незалежного тестування подати до апеляційної комісії апеляційну заяву щодо результатів незалежного тестування.

Розгляд такої заяви здійснювався протягом не більше семи календарних днів із дня її отримання.

Учасники сертифікації, які за підсумками проходження незалежного тестування набрали менше ніж 60 відсотків максимальної кількості тестових балів, вважалися такими, що не склали незалежне тестування та не допускаються до участі в наступному етапі сертифікації.

Інформація про допущення чи недопущення учасника сертифікації до участі в наступному етапі сертифікації була розміщена в кабінеті учасника сертифікації одночасно з розміщенням результатів незалежного тестування.

Український центр оцінювання якості освіти формує базу даних учасників сертифікації, які склали незалежне тестування та допущені до подальшої участі в сертифікації, та не пізніше ніж через десять робочих днів після оголошення результатів незалежного тестування передає її Державній службі якості освіти.

  1. Тестування професійних компетентностей педагогічних працівників базової школи.

PR-кампанія

Працівниками кабінету ЗНО та моніторингу якості освіти із метою організованого проведення PR-кампанії на сайті Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти https://roippo.org.ua/ua/  зокрема в розділі «Новини» було розміщено інформаційні повідомлення щодо особливостей проведення незалежного тестування професійних компетентностей вчителів математики, української мови та літератури базової школи у 2023 році.

Активну кампанію щодо інформаційно-роз'яснювальної роботи було проведено через сторінки у мережі Facebook та групах Telegram.

Реєстрація учасників

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.01.2023 № 35 у 2023 році визначено граничну кількість вчителів базової школи, які могли бути зареєстровані у 2023 році для проходження сертифікації (не більше 1000), зокрема для Рівненської області така квота склала 47 осіб (квота для вчителів математики – 24, квота для вчителів української мови та літератури – 23).

Реєстрація для участі в сертифікації відбуватиметься у два етапи: 1 – 7 серпня, основний етап — у рамках граничної кількості за регіонами. Якщо ж десь квота не буде використана, на решту місць по Україні можна буде зареєструватися 7 – 11 серпня. 

 Для завершення процесу реєстрації учасники сертифікації  формуватимуть комплект документів та надсилатимуть його не пізніше визначеного терміну на адресу, вказану в реєстраційному повідомленні.

Також за допомогою спеціального сервісу учасники реєстрації зможуть перевірити, на якому етапі опрацювання перебувають реєстраційні документи.

Повідомлення про результати реєстрації вчителі отримають поштою на зазначену в заяві адресу. Усі зареєстровані освітяни отримають доступ до кабінету учасника сертифікації на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Підготовка пунктів тестування, набір та навчання персоналу

Працівниками кабінету ЗНО та моніторингу якості освіти проведено підготовку пропозицій щодо пунктів тестування на базі закладів освіти міста Рівненської області та процедур щодо набору персоналу для роботи в пунктах тестування у вересні 2023 року.

         Ураховуючи вимоги спричинені запровадженням військового стану в Україні, навчання персоналу пункту тестування відбуватиметься в режимі онлайн. Підготовку персоналу пунктів проведення незалежного тестування педагогічних працівників здійснюватимуть фахівці Львівського РЦОЯО.

Проведення незалежного тестування для вчителів базової школи

Професійні випробування для вчителів математики й української мови та літератури розпочнуться 9 вересня.

Результати учасників

Відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників результати незалежного тестування оприлюднюються шляхом їх розміщення в кабінетах учасників сертифікації не пізніше ніж через 18 календарних днів після його проведення.

За підсумками незалежного тестування будуть сформовані відомості результатів незалежного тестування, що затверджуються директором Українського центру оцінювання якості освіти шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису з дотриманням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».

У разі виникнення сумніву щодо правильності встановлення результату незалежного тестування, незгоди з рішенням щодо анулювання результату учасник сертифікації зможе протягом трьох календарних днів після оприлюднення результатів незалежного тестування подати до апеляційної комісії апеляційну заяву щодо результатів незалежного тестування.

Розгляд такої заяви здійснюється протягом не більше семи календарних днів із дня її отримання.

Дізнатися правильні відповіді учасники сертифікації зможуть 11 вересня, на порталі УЦОЯО, а переконатися за отриманими балами, наскільки успішною була їх участь у тестуванні, зможуть до 25 вересня (результати прийдуть в особисті кабінети учасників сертифікації). 

Учасники сертифікації, які за підсумками проходження незалежного тестування наберуть менше ніж 60 відсотків максимальної кількості тестових балів, вважатимуться такими, що не склали незалежне тестування та не допускаються до участі в наступному етапі сертифікації.

Інформація про допущення чи недопущення учасника сертифікації до участі в наступному етапі сертифікації буде розміщена в кабінеті учасника сертифікації одночасно з розміщенням результатів незалежного тестування.

Український центр оцінювання якості освіти формуватиме базу даних учасників сертифікації, які склали незалежне тестування та допущені до подальшої участі в сертифікації, та не пізніше ніж через десять робочих днів після оголошення результатів незалежного тестування передаватиме її Державній службі якості освіти.

Методист кабінету ЗНО та

моніторингу якості освіти                                          І.В. ПАНЧУК

06.07.2023