Дослідження PISA проводиться кожні три роки шляхом тестування навичок і знань 15-річного учнівства, оскільки в більшості країн саме в цьому віці учні / учениці закінчують основну школу, постаючи перед вибором професії і загалом майбутнього життєвого шляху. PISA не перевіряє рівень навчальних досягнень учнівства, натомість оцінює наскільки учень / учениця зможе використовувати знання й уміння, набуті за період здобуття повної загальної середньої освіти, за можливих життєвих труднощів і викликів.
У межах дослідження учасники й учасниці проходили тестування й заповнювали анкети в комп’ютерному форматі в спеціальному онлайновому середовищі PISA. Кожен учасник і кожна учасниця виконуватили індивідуальний набір тестових завдань, серед яких були завдання з трьох ключових галузей PISA, а саме читання, математики та природничо-наукових дисциплін, а також завдання з інноваційної галузі PISA навчання в цифровому світі (Learning in the Digital World, LDW) та додаткової галузі – оцінювання знань з іноземної мови (Foreign Language Assessment, FLA). Основною серед ключових у циклі PISA-2025 є природничо-наукова галузь. Це означає, що значна частина учнівства / студентства, залученого до дослідження, під час тестування, окрім інших завдань, виконувала саме завдання з природничо-наукових дисциплін.
PR-кампанія
Із метою чіткої підготовки та проведення міжнародного моніторингового дослідження в області велась активна інформаційно-роз'яснювальна робота, зокрема і через сайт Рівненського ОІППО в розділі «Новини», де було розміщено 6 повідомлень з актуальною інформацією.
Нормативно-правове забезпечення
Проведення основного циклу PISA-2025 грунтувалось на таких нормативних документах:
- Розпорядження КМУ від 16 грудня 2022 р. № 1141-р «Деякі питання участі України у міжнародному дослідженні якості освіти PISA-2025»;
- наказів МОНУ від 30.12.2024 року №1816 «Про затвердження плану заходів із реалізації у 2025 році основного етапу міжнародного дослідження якості освіти PISA-2025», від 07.02.2025 року №160 «Про проведення в закладах освіти України основного етапу міжнародного дослідження якості освіти PISA-2025»;
- доручення голови Рівненської обласної державної адміністрації від 20.03.2025 №дор. 23/01-16/25, наказу департаменту освіти і науки Рівненської облдержадміністрації від 03.03.2025 № 33.
Підготовка до проведення. Навчання персоналу.
Основний етап міжнародного моніторингового дослідження якості освіти PISA-2025 проводився в закладах освіти, що включені до вибірки закладів освіти – учасників дослідження, затвердженої Міністерством освіти і науки України. Учасниками є 15-річні учні / студенти та керівники закладів освіти (ЗО).
Працівниками кабінету ЗНО та моніторингу якості освіти Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (РОІППО) за погодженням з органами управління освітою територіальних громад (ОУО ТГ), адміністраціями визначених 19 ЗО області та Львівським регіональним центром оцінювання якості освіти (ЛРЦОЯО) упродовж січня – лютого 2025 року організовано наступні підготовчі заходи:
- звірка інформації про заклади освіти (ЗО) щодо наявності укриттів, керівників ЗО, осіб, які в ЗО координували роботу з питань PISA;
- звірка інформації про учнів, студентів – учасників основного циклу дослідження;
- збір та узагальнення інформації щодо комп’ютерної техніки, яка відповідає технічним вимогам PISA, навушників, інтернету для роботи в онлайновому середовищі;
- підбір та навчання персоналу пунктів тестування (ПТ), який працюватиме з учасниками в авдиторіях під час тестування та анкетування;
- погодження із ЗО та укладання графіка проведення дослідження в Рівненській області;
- збір інформації про осіб, які у ЗО відповідають за отримання та повернення матеріалів дослідження.
Проведення оcновного етапу PISА-2025
У Рівненській області основний етап міжнародного дослідження якості освіти PISA-2025 проводився із 19 березня по 04 квітня 2025 року із використанням комп’ютерної техніки.
Усі особи, які були залучені до проведення дослідження, підписали зобов’язання про нерозголошення службової та конфіденційної інформації, що пов’язана із організацією та проведенням міжнародного дослідження якості освіти PISA-2025 в Україні.
Із 19 визначених закладів освіти 9 розташовані в міській місцевості – 10 – у сільській. Загалом 86 класах цих ЗО навчалось 937 учнів 15-річного віку, із яких 16 – особи з особливими освітніми потребами (ООП).
Після звірки партнери відібрали для участі 666 учнів із Рівненської області, із яких 6 з ООП.
Участь у дослідженні від закладу освіти брав керівник, який відповідав на запитання онлайнової анкети, вчитель інформатики, який забезпечував технічну складову процедури тестування, старші інструктори та учні.
Перед початком роботи комп’ютерну техніку було протестовано відповідно до вимог та в спосіб, визначений Українським центром оцінювання якості освіти (УЦОЯО), міжнародними партнерами. Уся техніка була придатна для якісного виконання завдань.
Упродовж часу, відведеного на тестування, учні виконували завдання двох блоків, між якими передбачено перерву. Після тестування учасникам запропоновано дати відповіді на запитання анкети також упродовж часу, визначеного процедурою.
Участь у дослідженні, яке організували у 75 сесій тестування, взяли такі категорії:
- керівники закладів освіти, які заповнювали онлайнові анкети – 19;
- адміністратори комп’ютерного тестування – понад 20;
- старші інструктори – понад 70;
- учасники, визначені PISA, – 666, зокрема не змогли взяти участь –64 (9,61%), працювали із завданнями – 602 (90,39%).
За проведенням дослідження здійснювався контроль понад 20-ма уповноваженими на це особами.
Матеріали з ПТ щодо адміністрування процедури відправлено до місця обробки в спосіб, визначений Українським центром оцінювання якості освіти.
По завершенні процедури керівнику закладу освіти, педагогічному колективу, учасникам тестування вручено подяки Українського центру оцінювання якості освіти за участь в основному етапі PISA-2025.
Узагальнити дані та оприлюднити результати Український центр оцінювання якості освіти спільно з партнерами запланував на 2026 рік.
Завідувач кабінету ЗНО та
моніторингу якості освіти РОІППО,
регіональний координатор PISA
в Рівненський області Ігор ОПОЛЬСЬКИЙ
14.07.2025