РІВНЕНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ
ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

«ДЕРМАНСЬКИЙ СВІТИЛЬНИК» СПОНУКАЄ ДО РОЗДУМІВ

Таки шкода, що за формулою-скоромовкою «давня українська література» ми самі від себе ховаємо багатющий пласт національного красного письма, багатству, красі і потужності якого можуть тільки позаздрити численні феномени сучукрліту. І дуже добре, що є на культурній карті України чудові місця, у яких безглузді бар’єри століть і епох зникають. І наочною стає спадкоємність поколінь та животворча сила слова. 

Одне з таких місць - село Дермань Здолбунівського району на Рівненщині. До історії волинської книжності Дермань вперше увійшов на межі шістнадцятого та сімнадцятого століть, коли у місцевому монастирі запрацювала друкарня, створена коштом князя Василя-Костянтина Острозького. Очолював її Іван Федорович (Федоров). А справцею-редактором був Даміан Наливайко. У наступні десятиліття в тому ж монастирі ігуменував Мелетій Смотрицький - знаний письменник полеміст, видатний педагог. 

Історичну назву селу повернули 1991 року. Повертати його жителям пам’ять про видатних синів Дерманя довелось куди довше. 2001 року з ініціативи знаного поета Степана Бабія, за підтримки Рівненської обласної та Здолбунівської районної держадміністрації в селі пройшли літературно-мистецькі урочини «Дерманський світильник». Свято стало щорічним. Віктор Баранов і Сергій Пантюк, Олесь Лупій і Роман Дідула, Михайло Слабошпицький і Роман Кудлик, Василь Горбатюк і Богдан Бастюк, Михайло Пасічник і Леся Романчук були в різні роки гостями «Світильника» А його кульмінацією протягом минулого десятиліття є вручення найпрестижнішої обласної відзнаки в царині літератури - премії імені Світочів. Лауреатами відзнаки в різні роки стали Євген Шморгун, Віктор Мазаний, Степан Бабій, Святослав Праск, Сергій Ґуля, Петро Велесик, Петро Кралюк, Лідія Рибенко, Сергій Курінний, Євген Цимбалюк. 

Цьогоріч на святі, окрім письменників, побували також просвітяни та вчителі Рівненщини, сорокамісний автобус для яких надали спонсори на прохання Рівненської письменницької організації. Перед урочистостями в Дермані для учасників заходу краєзнавець Олег Тищенко провів екскурсію в урочище Гурби, де відбувся найбільший бій вояків УПА з енкаведистами під час визвольних змагань Другої світової війни. 

Гостями «Дерманського світильника» стали заслужений діяч мистецтв України, лауреат багатьох літературних премій, у тому числі премії імені Лесі Українки Василь Довжик, голова Житомирської обласної організації НСПУ Михайло Пасічник, поет Анатолій Ненцінський з Хмельниччини, голова Рівненської обласної організації НСПУ Лідія Рибенко, зачинатель «Дерманського світильника» Степан Бабій, перший лауреат літературної премії імені Уласа Самчука Рівненської міської ради Євген Шморгун, заслужений артист України, член НСПУ Олексій Заворотній, лауреати літературної премії імені Валер’яна Поліщука Вікторія Климентовська, Микола Береза, Василь Басараба (дипломант «Коронації слова» 2013 р.), лауреат премій Григорія Чубая, «Нобельської» та імені Остапа Вишні Юрій Береза, автор цих рядків. Музичне обрамлення свята блискуче створили мистецькі колективи Здолбунівщини, зорганізовані відділом культури райдержадміністрації. У виступах йшлося не тільки про славне минуле рівненської книжності, але й про сучасний стан читання в області, регіоні, державі. А між тим, краща інвестиція в майбутнє дітей – коли вони бачать батьків із книгою. Одна з кращих інвестицій у власне майбутнє – щоб діти бачили батьків із українською книжкою. Бо якщо купувати книги вітчизняного виробництва, то гроші не вивозяться за кордон, – залишаються в бюджеті… Якщо діти бачать батьків із книжками місцевих авторів, є шанс, що вони більше любитимуть малу батьківщину… 

А література сучасної Рівненщини - тема для окремого обговорення і гідний об’єкт для читацької уваги. Присутні на полицях загальноукраїнських книготоргових мереж Олександр Ірванець і Петро Кралюк, Максим Кідрук і Олена Захарченко - це тільки сяюча верхівка могутнього айсберга. Письменники Рівненщини в добу Незалежності дали кілька зразків блискучої історичної романістики («Межа» Святослава Праска, «Пересопниця» Євгена Шморгуна, «Вогонь і попіл» Сергія Курінного), фантастики («Острів фіксованих» та «Любариси» Лідії Рибенко), історико-філософської поезії («Пересопницька осінь» Вікторії Климентовської, «Невивчена гладінь» Юлії Бондючної). За якістю рівненська професійна література стрімко переростає рівень «широкої відомості у вузьких колах», на який прирікають периферійних авторів відсутність у регіоні повноцінних видавництв (численні друкарні, котрі присвоїли собі це почесне і відповідальне найменування, не можуть бути прийняті до рахунку, оскільки працюють виключно на вишуканих авторами коштах - власних чи спонсорських і не мають жодних механізмів реалізації свого продукту в торговій мережі) та… обласні програми підтримки місцевого книговидання: наклад у триста-п’ятсот примірників, максимум сотню з яких видають автору під письмове зобов’язання не продавати жодного з них за гроші, а решту роздають по бібліотеках, переважно сільських, відкритих по дві-три години на добу… Парадоксально, але навіть на полицях нечисленних книжкових магазинів місцевих авторів розшукати доволі складно. Хоча місцева сучасна література цілком готова стати одним із брендів Рівненщини, гідно представити її по цілій Україні… а там і за її межами. Звісна річ, авторам-рівнянам варто більше вірити у власні сили, пропонувати власні тексти провідним видавництвам країни, чи хоча б до порубіжних Львова і Тернополя. Але чи не варто повірити у власних авторів і рівненським друкарям та чиновним особам, котрі опікуються культурою, інформацією та пресою? Повірити - і випустити їхні твори до широкої аудиторії. Хоча б на обширах області. А подальша ланцюгова реакція не забариться. 

Лауреат Премії Світочів 2013 року - один з тих, хто здатен робити погоду в регіональній словесності в найближчій перспективі. Олександр Євтушок відомий загальноукраїнському читаючому загалу за літературознавчою есеїстикою у часописах «Україна» та «Критика». Повість «Пиво з абрикосів» чекала черги на друк десять років. Визнана «Книгою Року» за торішнім рейтингом Рівненської обласної наукової бібліотеки. Зараз за повістю записується аудіокнига для людей з обмеженим зором - на це виділено грант голови облдержадміністрації. 

На робочому столі Євтушка чекають старту ще два романи. Чималу «лаву запасних» має ще не один з письменників Рівненщини. І це дає підстави вірити, що земля Смотрицького і Самчука ще не раз стане місцем народження шедеврів. 

Не згасне «Дерманський Світильник». 
Сергій Синюк, член НСПУ (Шумськ, Тернопільської області)

  • 25.09.2013
До списку новин