РІВНЕНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ
ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

Майстер-клас для вчителів біології та екології, основ здоров'я закладів загальної середньої освіти «Візуалізація та структурування інформації з допомогою ментальних карт»

20 січня 2021 року проведено майстер-клас із теми «Візуалізація та структурування інформації з допомогою ментальних карт».

У майстер-класі взяли участь понад 70 учителів біології та екології, основ здоров'я закладів загальної середньої освіти.

Упродовж майстер-класу опрацьовано питання:

       Алгоритм укладання карт пам’яті та їх типи.

       Переваги інтелект-карт перед традиційними способами подання і запису інформації.

Створення ментальних карт на сервісах: Сoggle, Xmind, diagrams, iMindMap, Canva.

Україномовна сторінка про створення ментальних карт з інструкціями: https://www.canva.com/uk_ua/grafiky/karty-pamiati/

Процес візуалізації матеріалу, а також розкодування його людиною завжди породжує проблемну ситуацію, вирішення якої пов’язане з аналізом, синтезом, узагальненням, розгортанням і згортанням інформації, тобто з операціями активної розумової діяльності. На сьогодні відомі чинники, що впливають на швидкість протікання процесів забування, а саме недостатнє розуміння матеріалу, великий обсяг матеріалу, складність засвоєння матеріалу, діяльність після заучування, розумова або фізична втома, дія сторонніх подразників, низький інтерес до матеріалу.

 Відомо також, що погано структурований матеріал запам'ятати дуже важко, тоді як добре організований запам'ятовується легко і майже практично без повторів.  Якщо розглянути методи, які ми застосовуємо для запам’ятовування, можна зробити висновок, що ефективність їх невисока («заучування», лінійне конспектування, багаторазове повторення) або ми володіємо ними недостатньо добре. Оскільки інформації для запам’ятовування стає все більше, почали з’являтись нові методи запам’ятовування, зокрема   майндмеппінг (mind mapping). У перекладі словосполучення означає «карта розуму» або «ментальна карта» або «інтелект-карта». Це принципово новий спосіб аналітичного представлення інформації, заснований на графічному відображенні асоціативних або логічних зв’язків.

Майндмеппінг — це інструмент візуального мислення, який має багато переваг у порівнянні з традиційними техніками нотування інформації. Інтелект-карта дає можливість виділили головні розділи та підрозділи, вказуючи основні елементи, що є одним із правил швидкого запам’ятовування великого об’єму матеріалу.

       Перевагами мейдмепінгу  є те , що вони:

ü формують вміння виділяти головне поміж другорядного;

ü розвивають логічне мислення;

ü покращують пам’ять;

ü розвивають креативність;

ü активізують сумісну діяльність лівої та правої півкуль головного мозку;

ü розвивають вміння сумісної роботи в групі.

       Карти пам’яті — це той інструмент який є своєрідним тригером, що працює на різних етапах уроку, і дієвий для технології перевернутого навчання.

Спікери майстер-класу:

Тетяна Дячук, вчитель біології Острозької загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 1;

       Раїса Шагієва, методист кабінету природничих предметів Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

1.png

2.png

  • 21.01.2021
До списку новин